facebook

 

 

W grupie operacji plastycznych powiększenie piersi należy do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów.  W przypadku zabiegów z grupy tych zaliczanych do medycyny estetycznej nastrzykiwanie toksyną botulinową jest jedną z najpopularniejszych procedur.

 

 

 

Wskazania do zabiegu i umiejętności specjalisty medycyny estetycznej.

 

Niestety współczesny brak równowagi między wskazaniami do zabiegu, umiejętnościami lekarzy, częstotliwością jego wykonania i efektem coraz częściej budzi wiele obaw wśród osób, które zakładają poddanie się tej procedurze. 

 

Głównym celem zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest pozbycie się zmarszczek mimicznych, zmarszczek szyi, wygładzenie skóry twarzy i szyi, czyli odzyskanie dawnej "świeżości". Zabieg relaksuje mięśnie mimiczne twarzy osłabiając ich pracę, blokuje płytkę nerwowo-mięśniową, co ma działanie prewencyjne i wpływ na opóźnienie procesu starzenia się skóry. Sama procedura jest krótka, małoinwazyjna i pozwala prawie natychmiast powrócić do codziennego funkcjonowania.  Więcej informacji na temat zabiegu znajdą Państwo tutaj.

 

Niekorzystne efekty po zastosowaniu toksyny botulinowej. 

 

Teraz chcielibyśmy się odnieść do tych niekorzystnych efektów związanych z zastosowaniem toksyny botulinowej. Z doświadczenia dr Chęcińskiego, jak również dr Zonia, który w Centrum Szkoleniowym Fenice przeszkolił w stopniu podstawowym i zaawansowanym setki lekarzy w zakresie medycyny estetycznej jasno wynika, że oprócz samego doświadczenia konieczna jest również wyobraźnia. Już w czasie kwalifikacji do zabiegu należy obserwować mimikę Pacjenta i kierować się zmysłem estetycznym. Doświadczony specjalista medycyny estetycznej nie poda "za dużo" botoksu. Lepiej małymi kroczkami (szczególnie przy nowych Pacjentach) podawać tzw. bezpieczne ilości, które nie spowodują nieodwracalnego przez kilka - kilkanaście tygodni efektu maski. Jeżeli założony efekt nie zostanie osiągnięty w stopniu satysfakcjonującym, należy uzupełnić nastrzykiwaniami w późniejszym okresie miejsca , które jeszcze tego wymagają. Dużo nie oznacza lepiej.

 

Istotne również są punkty, które nastrzykujemy. Dla laika są to tylko milimetry różnicy praktycznie nic nie znaczące. W zależności od miejsca iniekcji możemy osiągnąć różne rezultaty wizualne i właśnie brak tej wiedzy razem ze zbyt dużymi, lub zbyt małymi ilościami użytej toksyny powoduje osiągnięcie mało naturalnego wyglądu. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista medycyny estetycznej zdaje sobie sprawę, że właśnie te mini mini różnice w iniekcji mogą przynieść wymarzony dla Pacjenta rezultat lub nie.

 

Wywiad przed poddaniem się tej procedurze również powinien pozwolić chirurgowi plastykowi z Kliniki Chęciński na zdobycie informacji o ewentualnych chorobach współtowarzyszących, przeciwskazaniach oraz czy i jakiej procedurze z zakresu medycyny estetycznej poddał się Pacjent wcześniej. W związku z tym w przypadku nowych pacjentów pierwsza konsultacja przed zabiegiem jest bardzo istotna. Nawet to kiedy ostatnio poddał się nastrzykiwaniu kwasem hialuronowym jest istotne w celu dalszej kwalifikacji do zabiegu. Niektórzy Pacjenci mogą kwalifikować się najpierw do innej procedury z dziedziny medycyny estetycznej np. nici liftingujących. Dopiero potem można uzupełnić pewne niedoskonałości botoksem, zachowując jednocześnie naturalny wygląd.

 

Kto i kiedy ma powiedzieć dosyć?

 

I co najważniejsze czasami to właśnie chirurg plastyk musi powiedzieć Pacjentowi: STOP!  Świadomy Lekarz, który zna swoje umiejętności, zna oczekiwania Pacjenta, "czuje" stosowanie preparatu i jest świadom tego co widzi musi powiedzieć STOP! Jasno zakomunikować, że czas przestać. Można poddać się innym zabiegom, które odżywią skórę np. mezoterapia lub wampirzy lifting (plazmolifting), ale od toksyny botulinowej czas chwilowo odpocząć.  Inną sprawą jest  świadomość Pacjenta i jego postrzegania samego siebie. Jeżeli twardo stąpa po ziemi zrozumie. W innym wypadku znajdzie pseudo "specjalistę" który wyprodukuje człowieka maskę.  I właśnie ten rodzaj Pacjentów powoduje Państwa obawy.