Jesteśmy na Google+
Google+
Zapraszamy na Tweeter
Tweeter

zabiegi odmładzające

zabiegi odmładzające

zabiegi odmładzające

zabiegi odmładzające

Chirurgia ręki

 

Zespoły uciskowe nerwów obwodowych kończyn górnych – zespół kanału nadgarstka, zespół kanału Guyona, zespół uciskowy nerwu łokciowego w rowku są przyczyną bólów, w tym bólów nocnych i upośledzenia funkcji kończyny. Jeśli jest to zespół w pełni objawowy, zalecane jest leczenie operacyjne. Polega ono na uwolnieniu nerwu z ucisku, a jeśli ucisk występuje w rowku, może być konieczne wydobycie nerwu łokciowego z jego pierwotnej lokalizacji w rowku i przemieszczenie podskórne. Chirurdzy wykonują tego rodzaju zabiegi w niedokrwieniu kończyny górnej i znieczuleniu przewodowym kończyny. Dzięki temu możliwa jest pełna wizualizacja oraz zapewnione zostaje bezpieczeństwo Pacjenta na wypadek, gdyby odkryte zostały anomalie anatomiczne.

 

Cięcia skórne:

 

Zespół kanału nadgarstka - cięcie Tanzera czyli łukowate cięcie na śródręczu zdążające w stronę nadgarstka, często ukryte w bruździe skórnej,

 

Zespół kanału Guyona – zygzakowate cięcie na kłębiku ręki

 

Zespół kanału nadgarstka i Guyona – cięcie Tanzera przedłużone nieznacznie na przedramię po promieniowej stronie ścięgna zginacza łokciowego nadgarstka

 

Zespół uciskowy nerwu łokciowego w rowku – cięcie na łokciu nad rowkiem nerwu łokciowego

 

W wyniku zabiegu ból ustępuje niemal natychmiast. Natomiast poprawa czucia i funkcji ręki wymaga dłuższego czasu. W trakcie operacji chirurg zakłada dren do rany i unieruchamia kończynę w longecie gipsowej (z wolnymi placami). Następnego dnia następuje

kontrola rany razem ze zmianą opatrunku i usunięciem dreniku. Po upływie 10-12 dni Pacjentowi zdjęte są szwy i longety gipsowe.

 

Operacja trwa od kilkunastu minut do godziny.

 

Choroba (przykurcz) Dupuytrena, czyli patologia rozcięgna dłoniowego powodująca pojawienie się na ręce zgrubiałych pasm penetrujących do palców i powodujących przykurcz palców. Jedynym skutecznym sposobem leczenia choroby będącej w stadium, które upośledza wyprost palców, jest operacja. Polega ona na usunięciu rozcięgna dłoniowego, albo też tylko jego makroskopowo zmienionej części wraz z pasmami przechodzącymi na palce i powodującymi ich przykurcz (operacja rozcięgna dłoniowego i pasm, ale nie ścięgien!). Dzięki temu, że zastosowane zostaje znieczulenie przewodowe, możliwa jest dokładna wizualizacja, a przy tym ochrona sąsiednich naczyń krwionośnych i nerwów, które są często wciągnięte w zmienione tkanki.

Wykonywane przez chirurga cięcia zależą od rozległości i lokalizacji zmienionych pasm. Zabieg rozpoczyna się od śródręcza, następnie cięcia przechodzą na zajęte palce, na których wykonywane są dodatkowe techniki jak Z-plastyka czy V-Y plastyka. Mają one na celu korektę niedoboru skóry wynikającego z przykurczu.

W czasie zabiegu do rany zakładany jest drenik, a rękę unieruchamia się w longecie gipsowej. Następnego dnia ma miejsce kontrola rany przez lekarza oraz usunięcie Dreniku, a po około 12 dniach zdejmowane są szwy i longeta.

Zabieg trwa 1-3 godziny.

 

 

Choroba de Quervaina czyli zapalenie pochewki ścięgnistej I przedziału prostowników.

 

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczna jest operacja. W czasie zabiegu przecięta zostaje pochewka ścięgnista I przedziału prostowników i uwolnione przebiegające w niej ścięgna mięsni odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Operację wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym w niedokrwieniu kończyny. Chirurg wykonuje niewielkie poprzeczne cięcie skórne po promieniowej stronie przedramienia proksymalnie od nadgarstka. Do rany zakłada Drenik, który usuwa już następnego dnia, kiedy to ma miejsce kontrola rany i zmiana opatrunku. Po 10 dniach Pacjent zgłasza się na zdjęcie szwów. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

 

Dolegliwość zwana palcem zatrzaskującym, trzaskającym lub strzelającym związana jest ze stanem zapalnym pochewki A1 palców. Zabieg wykonywany jest wówczas, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów albo gdy następuje nawrót dolegliwości. Operacja w naszej klinice polega na przecięciu pochewki A1, co umożliwia swobodny przesuw ścięgnom zginaczy. Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Chirurg wykonuje niewielkie poprzeczne cięcie na śródręczu w miejscu, gdzie zdaniem lekarza zaczyna się wspomniana pochewka. Do rany zakłada się drenik, który usuwa się następnego dnia, gdy przeprowadzona jest kontrola rany i zmiana opatrunku. Zabieg trwa dosłownie parę minut, z zdjęcie szwów następuje po 10 dniach


Jerzy Chęciński Gabinet Chirurgii Plastycznej

Ul. Kazimierzowska 43, 02-001 Warszawa. tel. +48 22 848 71 15 , email: